Paratoner ve Parafudr Sistemleri

Yapı ve sistemlerin yıldırıma karşı tam olarak korunabilmesi ; paratoner, parafudr, topraklama ve eşpotansiyel kuşaklamanın ancak eksiksiz ve birbiriyle uyum içerisinde dizayn edilebildiği durumlarda mümkündür.
 
paratoner

1.Paratoner Sistemleri (Aktif Paratonerler) :

Kontrolsüz yıldırım düşmelerine karşın, havayı iyonlaştırarak yıldırımın kendi üzerlerinden toprağa iletilmesini sağlayan, “belli bir çapta” koruma yapabilen sistemlerdir. Koruma çap aralığı ; paratoner marka ve modelinden ziyade, korunacak yapının fiziksel özellikleri, kullanım amacı ve bulunduğu coğrafyanın koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.
Aktif paratoner sistemleri tamamen yapı ve can güvenliğinin korunmasını esas alan uygulamalar olup, yapı içindeki tesisatı herhangi bir şekilde koruyamazlar. Elektrik-Elektronik sistem ve ekipmanlarının korunmaları, ancak “İç yıldırımlık = A.G.Parafudr” olarak adlandırılan aşırı gerilim koruma üniteleri ile mümkündür.

2.Parafudr Sistemleri (Alçak Gerilim Parafudrları) :

Alçak gerilim sistemlerinde fazlarla toprak ve nötr ile toprak arasına bağlanan aşırı gerilim koruma üniteleri, darbe gelmesi durumunda açık devre durumundan iletime geçerek, aşırı akımı kendi üzerlerinde söndürürler. Özetle ; sistemin maruz kalacağı darbe gerilimlerini kendi üzerlerine alır ve toprak bağlantısı ile devreyi tamamlarlar.
A.G. Parafudr sistemleri, IEC 62305-4 standartına göre dizayn edilmelidir. Bu kapsamda ; ana panolarda Tip 1, tali panolarda Tip 2, ve hassas cihaz önlerinde Tip 3 koruma yapılması önerilmektedir. Böylelikle, yıldırım ve de şebeke kaynaklı aşırı gerilimlerin kademeli olarak etkisini yitirmesi ve sistemlerin büyük ölçüde koruma altına alınması sağlanmış olunur.
 
Yıldırım, doğal bir afettir. Dünya üzerinde hiçbir yıldırımdan korunma metodu, yıldırımdan doğabilecek zararlar konusunda tam bir garanti belirtememiştir. Dünyaca ünlü Sigorta Şirketleri’ nin dahi başbelası bir durum haline gelen bu konu hakkında şirketimizin tecrübeleri ; “Maksimum önlem, Minimum risk” anlayışı ile sabittir.

Bir Üst Sayfa